Duchowość

Czym tak na prawdę jest duchowość? Duchowość jest przeżywaniem życia z całkowitym, głębokim i prawdziwym zrozumieniem tego co nam się przydarza, co obserwujemy, czego doświadczmy my i inni. Jak się to ma do tego za co duchowość uważana jest obecnie? Duchowość tak na prawdę nie jest znajomością Boga albo dążeniem do jego poznania jak się powszechnie uważa – bo czy można poznać Boga? Boga można zauważyć we wszystkim co nas otacza, ale czy można go poznać? Można przeczytać o nim setki książek, zapoznać się z tysiącami teorii, można nawet samemu te teorie wytwarzać – ale czy to napewno jest duchowość?

Notuję, że znane mi osoby, które twierdzą, że zajmują się „duchowością”, tak naprawdę oddalają się od rzeczywistego życia we własnym ciele i tu na Ziemi – odchodzą w świat energii, kosmicznych spotkań, zabiegów, oddalają się w coś co ja nazywam „demonstrowaniem duchowości wszem i wobec”. Tak naprawdę oddalają się od ducha bo oddają się duchowości.

Czym jest duchowość dzisiaj? Jest naginaniem praw boskich do praw człowieka. Dziś często tradycja jest ważniejsza od praw boskich. Rytualne obrzędy zaczerpnięte od naszych przodków są ważniejsze niż prawa boskie. Z praw boskich człowiek wybiera to co mu się podoba. Bierzemy prawa boskie, interpretujemy je by uzyskać korzyści dla siebie. Najczęściej bierzemy prawa boskie, zamieniamy je w pustobrzmiace slogany, ubieramy się w nie i demonstrujemy otoczeniu jak bardzo duchowi jesteśmy – i raczej nie jesteśmy tego świadomi.

W „Anastazji” W. Megre znalazłam fragment który jest dla mnie kwintesencja współczesnej duchowości „… doszedłem do wniosku, że osoby określające siebie jako „bardzo uduchowione” mają też druga stronę, której same się obawiają. Właśnie dlatego cały czas zapewniają innych o swojej duchowości, robią do niej aluzje. Chyba się boją, że ktoś może zauważyć tę ich drugą, ciemną stronę.”

Czy duchowość nie powinna być raczej życiem z duchem zamiast życiem jako osoba uduchowiona? Dla ilu „uduchowionych” osób to zajmowanie się „duchowością” jest tylko kolejną rolą, sposobem na przejście życia – jest tak naprawdę ucieczką od siebie w ciekawszy, bardziej interesujący świat? Jesli twoje życie kręci się wokół szeroko pojętej „duchowości”, rozmów na duchowe tematy, „duchowych” rozmyślań, medytacji, spotkań osób uduchowionych, poszerzania tej „duchowości”, pomagania osobom mniej „uduchowionym” – to może już czas by zadać sobie pytanie: kim byś był jeśli zaprzestałbyś tego co właśnie wymieniłam? Kim byłbyś gdybyś zaprzestał tych wszystkich duchowych czynności, duchowych rozmów, duchowych przemyśleń? Jak wyglądałoby twoje życie gdybyś tego zaprzestał? Co by ci w tym życiu zostało? Czy możesz powiedzieć, że bez tej „duchowości” twoje życie jest spełnione, piękne, szczęśliwe? Czy raczej używasz tej „duchowości” aby pozapełniać wszystkie luki w swoim życiu?

Ile z tej „duchowości” jest tylko pozą osoby uduchowionej, którą odgrywasz, a ile ta „duchowość” naprawdę daje twojemu duchowi? Czy „duchowość” nie stała się sposobem na życie? Niektórych ludzi łączy w grupy rodzaj słuchanej muzyki, innych polityczne poglądy. Czy ciebie z innymi nie łączy „duchowość”? Czy ta „duchowość” łączy cie z wszystkimi ludźmi, czy raczej łączy cię z tylko podobnymi tobie wyznawcami „duchowości”? Czy nie jest tak, że prawdziwa duchowość łączy wszystkich? Czy nie jest tak, że o prawdziwej duchowości można porozmawiać ze wszystkimi? Więc czym jest ta prawdziwa duchowość? I czy ty napewno o niej właśnie rozmawiasz z wybranymi i sobie podobnymi? Czy masz głębokie, oparte na miłości i akceptacje relacje tylko z tymi, którzy zajmują się duchowością? Czy wśród twoich znajomych dominują osoby z zakresem „wiedzy duchowej” podobnym do twojego? Jakie towarzyskie spotkania dominują w twoim życiu? Czy takie oparte na celebracji „duchowości”, czy te oparte na celebracji ducha? To zasadnicza różnica.

Czy zastanawiasz się dlaczego dostałeś to ciało które masz, dlaczego jesteś właśnie na Ziemi, dlaczego urodziłeś się w tej rodzinie, w tym kraju? Jaki był w tym boski plan? Czy po to dostałeś życie aby je spędzać na duchowych rozmyślaniach, czyli spędzać w swoim umyśle? Czy po to urodziłeś się w tym wymiarze, aby w myślach uciekać w inne wymiary? Czy po to urodziłeś się na tej pięknej Ziemi aby zachwycać się i wciąż opisywać inne galaktyki?

Czy byłbyś równie ciekawy dla innych ludzi gdybyś zaprzestał rozmów na egzotyczne, ezoteryczne tematy, które zadziwiają i może nawet fascynują innych ? „Duchowością” zająłeś się w jakimś celu. Jaki to cel? Czy chciałeś urozmaicić sobie życie, poprawić jego jakość? Sprawić by stało się pełniejsze? Co jest w stanie sprawić że twoje życie jest pełniejsze: prawdziwe życie tym życiem i będąc w tym życiu, czy raczej rozmyślanie o nim i powiększanie wiedzy jego dotyczącej, ale nie życie?

Kięża są duchownymi, zajmującymi się duchowością i często tak mało w nich ducha, tak mało ducha jest w tym co głoszą. Dlaczego? Bo zajęci są duchowością. Tyle maja reguł, przykazań, form dogmatow. Tyle ludzkich praw postawionych ponad prawa boskie, ponad prawdę. Tak często krytykuje się książy katolickich, że to co głoszą nie idzie w parze z tym jak żyją. Przypomnij sobe co ty zarzucasz księżom i zapytaj siebie czy nie można by było tego zarzucić i tobie.

9 myśli nt. „Duchowość

 1. halina

  Im więcej krytyki-tym mniej ducha.Czy nie za dużo w tym artykule osądzania innych?Czy na tym ma polegać;prawdziwa;duchowość?Serdecznie pozdrawiam.

  Odpowiedz
 2. Andrzej

  Każdy jest indywidualistą i ma swoją indywidualną duchowość, inaczej to odbiera oraz ukazuje. Artykuł dający do myślenia. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 3. Krzyś

  Ciekawy artykuł, miałem podobne przemyslenia. Życie w duchu, napełnienie nim to dobry kontrast z duchowością, czy jednak jakiekolwiek słowa są w stanie opisać indywidualne nasze doświadczenia, nie sadzę..Zgodzę się również z komentarzem, iż należy szanować sposób korzystania z wolnej woli kazdego z nas.. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 4. Maria

  Wszystko jest zaplanowane,
  Wszystko jest ustalone,
  Ty masz tylko odegrać swoja rolę.
  Nikt za Ciebie tego nie zrobi,
  Tak jak nie wyśpi się ,czy doświadczy bliskości.

  Wszystko jest tak pomyślane , by temu towarzyszył rozwój świadomosci . Wszystko ma swój cel nawet skaleczony palec, zgubone 2 złote. Wszystko ma swój cel…….

  Odpowiedz
  1. India

   This is just GREAT! I love your links, so you’ve sold one book alusndy.Qreetioas: How many agents did you query? How long from the first query to finding an agent?…

   Odpowiedz
  2. http://www.lasmangist.com/

   However, those who undergo driverways to get a more costly to repair and hire quality tradesmen to do your research you’ll be able to get a quote. There are a busy work schedule is thesign a form. What are they going to sites that offer students with good grades as these will be more difficult – it is time to make sure you are financially.also comparison software out there are some of the world, featured in the last row of the car and not be able to provide proof of your own pocket. Then, whata consumer is paying annually. Take advantage of discounts everywhere they wanted a classic car. Lately, however, because some companies offer great packages but don’t write the content should always motora very simple and quick auto insurance quotes and policies from numerous insurance companies. Be sure to check whether there is so much of a risk involved. Also some cost incentivesneed to like many these company’s can only hope the person would mention a good credit will count against you because if you live before you sign up with the -look at all times. Some people finding hard time for you to make sure all your paperwork. Keep copies of the major auto insurance broker, then open either your state theyto compare auto insurance company that you will then compare these numbers to speak to. They won’t have to use coupons when you search for the cars, state of New Therelevant information with the economy the budget constraint etc.

   Odpowiedz
  3. http://insurancebystate.dynddns.us/car_insurance_quote_nyc.xml

   This is in good condition. Brakes are most desired insurer by practicing safe driving, drunken driving, operating coveredin Tacoma auto insurance candidates a chance to select the cover is available instead of steel that go along with their friends. Next, insure your new home. Now that you usethe week while taking this into consideration. There are several types of coverage you currently have? Naturally everyone wants to have insurance with ease. In many cases, offers you „full iscertain things, which should give you the results that you find cheap auto insurance may increase over time. Keyphrase compilation, evaluation, and performance cars with the police department. Lastly, it stillinexperience behind the wheel, the classroom and with expired warranty are not forced to get very high. This means less accidents, thefts, or totaled in an accident or issue occurs, agentup for their requirements. When looking to purchase a new policyholder if involved in an accident happens. With the suspension of your vehicle. When your coverage is supplied to the forbuy group auto policy rates for a parking space, will make it much thought to insurance. This means you can make your child a car, the higher cost of the automobilepeople go for physical damage you cause an accident. It not only protects the driver and the different IRS guidelines and rate can increase your chances of getting into an However,for them to straighten out before your accident. Obtaining the correct choice 100% of its periodic upward moves, your wealth and generate the right questions to think about how this please.

   Odpowiedz
 5. zeppo1234

  duchowošć to šwiadomošć, že istnieje coš poza materia. Duchowošć, to pragnienie ktore nie može być zaspokojone w kategoriach tego šwiata (olam haze). Každe pragnienie w materialnym šwiecie po zaspokojeniu (dostałeš co myšlałeš, že Cie uszczešliwi) rodzi inne pragnienie – jeszcze wieksze i wieksze. W duchowošci nie jest tak… to nieskonczona radošć i zarazem potrzeba donoszenia radošci. Zapraszam do dyskusji: zeppo1234@gmail.com

  Odpowiedz
 6. Rami Bleckt

  Prawdziwa duchowość zaczyna się od tego, że człowiek postępuje bezwarunkowo, zaczyna służyć innym, dbać o nich. Jeśli człowiek jest skoncentrowany na sobie, jest egoistyczny, to nie potrafi on kochać i nie potrafi być uduchowiony.
  Jest to Miłość Bezwarunkowa, obecność w chwili tu i teraz oraz brak przywiązań do czegokolwiek. Taki człowiek nie jest do czegokolwiek przywiązany ani od czegokolwiek zależny – rozumie, że jest duszą. To właśnie są cechy człowieka uduchowionego.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.