Nawet ty nie należysz do siebie

A Budda powiedział: „Ta ziemia jest moja, ci synowie są moi” – takie są słowa głupca, który nie rozumie, że nawet on nie należy do siebie. Naprawdę nigdy nie posiadasz rzeczy, Masz je tylko na chwilę na przechowaniu. Jeśli nie jesteś w stanie ich oddać, to one cię trzymają. Cokolwiek cenisz jak skarb, musi być trzymane w zgłębieniu dłoni, jak trzyma się wodę. Starasz się to pochwycić i już tego nie ma. Przywłaszcz to sobie, a usmarujesz to. Uwolnij i jest na zawsze twoje

Anthony de Mello „Modlitwa Żaby”

9 myśli nt. „Nawet ty nie należysz do siebie

 1. jajurek

  Miło mi zobaczyć goszczącego tutaj mojego pierwszego Mistrza duchowego A. DeMello, a jednocześnie zastanawia fakt, że towarzyszy mu zaledwie jeden komentarz?!
  Czyżby nie był przez Was lubiany, doceniany, a może jest niemodny?
  Przytoczony tekst można by skomentować najkrócej przekształcając do swoistego przykazania (zalecenia?): nie przywiązuj się, oddaj to co ziemskie, a otrzymasz to co boskie – czyli otrzymasz wszystko.
  Oczywiście chodzi tu o czas teraźniejszy, o Tutaj i Teraz, a nie jak głoszą niektóre kościoły: w zaświatach.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. Magggda

  To madre slowa, ktore uswiadamiaja, ze nic nie jest tak naprawde nasze, a co usilujemy trzymac bardzo szybko znika z naszego zycia. Madre sa slowa Coelho zeby spelnic swoje pragnienie musisz dobrze zyc, a nie poswiecac zycie pragnieniu. Oto wlasciwe nastastawienie tylko glupcy mysla ze istnieja ryeczy pewne, a to wielki blad. Niepewnosc jest podstawa zycia:)

  Odpowiedz
 3. monk11

  W stosunku do ogolu filozofii jaka prezentowal Budda te slowa sa zle interpretowane. Anthony de Mello analizuje je po lebkach – wyrywa jedno zdanie z kontekstu i probuje pokazac jego bezsensownosc. Cokolwiek pozbawione glebszego kontekstu bedzie mozna zrozumiec rownie opacznie. Budda tymi slowami przedstawia nie wlasne prawo do wszystkiego (wladze, przenaleznosc, itd.), ale bedac symbolem stanu oswieconego pokazuje, ze wszystko jest nim i pochodzi PROSTO od tego stanu, a on jest wszystkim. Takie przynajmniej sa znane mi interpretacje tych slow ;).
  Intencja tekstu jednak pozostaje trafna i dobrze przedstawia to, przed czym ludzie tak bardzo staraja sie bronic.
  Pozdrawiam wszystkich truth seekerow ;)

  Odpowiedz
  1. Jayce

   all reports have limitations. I was reading Sickels take on the Rays-Royals trade. He described Odi8zozi&#r217;s only issue as working high in the zone. Later that night I hear Mayo say he keeps the ball down.

   Odpowiedz
 4. Halina

  Jak widać z cytatu nawet tzw.autorytety mogą się mylić i mówić głupstwa.Dlatego prawdziwym i niezawodnym AUTOrytetem może być dla nas jedynie mądrość własnego serca,tj.czysta świadomość.

  Odpowiedz
  1. Amelia

   … have been looking daily for the past week … and yippee yeah … it;#7218&s here hear yee hear yee … thanks kristen … and hooray for the new website digs … thanks for fabulous patterns and keep bringing ‘em on!!! cheers … ina + gumby + pokey!

   Odpowiedz
 5. Halina

  Oczywiście nie miałam na myśli G.BUDDY,ponieważ on sam często ostrzegał uczniów przed zewnętrznymi autorytetami!

  Odpowiedz
 6. Maja

  Serce oświeconego
  jest jak zwierciadło.
  Niczego nie chwyta ,
  Niczego nie odrzuca.
  Przyjmuje, ale nie zatrzymuje….mój ukochany mistrz…A. de Mello

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.