Czakry – Centra energetyczne – wstęp

Zastanawiałeś się kiedyś, co określa Twoje zdolności, Twój charakter, sposób reagowania na świat zewnętrzny? Co sprawia, że wyglądasz tak a nie inaczej? Gdzie są zapisane wszystkie informacje o Twoich cechach, uczuciach, umiejętnościach…? Jednym słowem, gdzie są zapisane informacje kształtujące nasze człowieczeństwo?

Człowiek to złożona istota. Ciało fizyczne jest tylko manifestacją wyższych poziomów energetycznych, subtelniejszych energii. Ciało fizyczne jest zdominowane przez procesy chemiczne i elektryczne. Są to procesy ściśle związane z atomami fizycznymi. Trudno tu się doszukiwać źródeł uczuć czy myśli. A przecież od naszych myśli i uczuć (czyli procesów energetycznych) zależy właściwie wszystko. Warto więc orientować się gdzie są owe uczucia i z czym są powiązane. Jakie mają wibracje, czestotliwości i do czego są podobne. Takie porównania ułatwiają w znacznym stopniu orientację w tej rzeczywistości. Widząc o sobie więcej, możemy bardziej świadomie przeżywać życie. Możemy je kształtować zgodnie z naszą wolą. Warto poznać co jest w nas poza ciałem fizycznym…

W świecie ezoterycznym często pojawia się pojęcie „czarkamu”. Jednak co to jest, gdzie jest, jak działa, po co jest i do czego właściwie służy… jest już wiedzą dla ezoteryków, często ukrytą w specjalistycznych książkach. Warto by każdy poznał ogólnie swoje centra energetryczne. Nie tylko dlatego, aby pochwalić się koledze kolorami własnej aury ale przede wszystkim dlatego, żeby mógł świadomie zmieniać swój byt, swoje życie. Nawet jeśli ktoś jest sceptykiem i nie wierzy w takie coś jak centra energetyczne, może potraktować tą wiedzę jako pewną segregację, umowny podział cech charakteru i predyspozycji człowieka. Można z tej wiedzy korzystać aby storzyć jasną mapę „siebie”, bardziej poznać swoją istotę.

Definicja.

Czakra to centrum energetyczne. Działa ona jak taki transformator energii. Potrafi odbierać, transformować i wysyłać energię w przestrzeń. Jak czakra pracuje dobrze, wtedy jesteśmy wypełnieni różnymi pozytywnymi energiami (np. miłością) lub posiadamy inne, uznane za pozytywne cechy (np. spontaniczność, kreatywność). Energie subtelne (wibrujące z wyższą częstotliwością niż materia) przepływają przez człowieka właśnie dzięki czakrom.

Jasnowidzący postrzegają czakrę jak mały wir energii. Sama nazwa „czakra” oznacza w sanskrycie „koło”. Czakry mienią się kolorami, jednak zawsze występuje kolor dominujący, charakterystyczny kolor dla danego centrum energetycznego (np. czakra podstawy promieniuje na czerwono). Każde centrum transformuje energie o innej częstotliwości, dlatego każdej odpowiada inny kolor. Każda ma też własną liczbę „płatków” – czyli kanałów energetycznych, przez które następuje wymiana energii.

Czakry mają swoją indywidualną częstotliwość, dlatego każda odpowiada innym uczuciom. Każde uczucie z kolei ma swoją własą jakość (częstotliwość). Żeby to zrozumieć, wystarczy porównać uczucie lęku i radości. Pamiętasz jak się czegoś bardzo bałeś? A teraz przypomnij sobie chwilę, która swoim pięknem zaparła dech w piersi. Jaka jest różnica? Różnica jakości, czyli wibracji. Chwila lęku wydaje się mocna, ostra, szara. Za to chwilę radości można przyrównać do jakiegoś jasnego koloru, na przykład seledynowego. Trudno zdefiniować czym się dokładnie różnią uczucia. Jednak znając pojęcie jakości lub też częstotliwości, można to jasno określić.

Cakry oddziałują na siebie nawzajem. Rozsyłają energię po całym ciele i wokoło istoty ludzkiej. Energia otaczająca człowieka to właśnie jego aura. Człowiek w pełni zharmonizowany i pełen energii, ma dużą i jasną aurę. Czakry promieniują jaskrawymi tęczowymi kolorami. Wszystko z nim w porządku, czuje się świetnie. Żyć nie umierać. :)

Każdy człowiek ma siedem czakr podstawowych. Są one umieszczone wzdłuż kręgosłupa na całej jego długości. Kolory poszczególnych czakr, odpowiadają kolorom (częstotliwościom) spektrum światła widzialnego. Czyli najniżej jest czerwony, na górze filetowy – jak w tęczy


Rozmieszczenie czakr.

Symboliczne zobrazowanie czakr.
Rozwinięte i otwarte?

Wszystkie czakry działają (nawet, jeśli się wydaje, że nie). Tylko kwestia w tym – jak są rozwinięte i na ile otwarte.

Nierozwinięte czakry mają na przykład młode dusze, które jeszcze się tak dobrze nie rozwinęły na drodze ewolucji. Przykładowo ludy „dzikie”, pozostające w świadomości pierwotnej, plemiennej, mogą nie mieć tak rozwiniętych wyższych czakr. Dusza pragnie doświadczyć niskich energii, rozwija niższe czakry. W procesie ewolucji na wszystko przyjdzie czas, również na rozwój czakr wyższych. Wszystko na miejscu. Dlatego jeśli interesujesz się po części duchowością, może to znaczyć, że właśnie nadszedł czas, aby rozwinąć w sobie wyższe i subtelniejsze czakry (lub je oczyścić, odblokować ). Może też temat czakr przyciągną Cię ponieważ masz problem z niższymi czakrami? Tak czy inaczej, jesteś na dobrej drodze.

Gdy wszystkie czakry są rozwinięte i zharmonizowane, człowiek jest radosny, szczęśliwy i niczego mu nie brakuje. Każda dziedzina jego życia przynosi mu szczęście i jest ogólnie spełniony. Zwyczajnie oświecony. Dlatego warto poświęcić czakrom trochę uwagi, by wiedzieć co tam w ciałach energetycznych piszczy. :)

Czakry mogą być otwarte albo zamknięte. Zamknięta nie oznacza, że nie działa. Działa tylko nie w optymalny sposób. Nie pobiera prawidłowo energii ze wszechświata, dlatego człowiek nie potrafi czuć np. szczęścia lub brak mu poczucia bezpieczeństwa. Jeśli jakaś dziedzina życia nas nie satysfakcjonuje, warto zapoznać się, jakie uczucia i myśli są tego przyczyną. Gdzie w nas jest blokada, która uniemożliwia przejawianie się w pełni szczęścia i harmonii. Ta blokada na pewno jest gdzieś w ciałach subtelnych i to najprawdopodobniej w czakrach. Czyli po prostu jakieś czakry nie działają jak trzeba, ich działanie jest zaburzone. Wtedy człowiek nie jest w stanie transformować odpowiednio energii, przepływ jest zablokowany. To jest przyczyna większości chorób, złego samopoczucia, lęku, złości i wielu innych.

Pod wpływem mocnych przeżyć, szoków, traumatycznych zdarzeń, nieświadomych postanowień, zakazów, nakazów, poczucia winy, długoletniego „afirmowania” negatywnych cech, czarnowidztwa, pesymizmu… – czakry zamykają się i zniekształcają. Harmonia zostaje zakłócona. Człowiek cierpi, ponieważ czakra została zmieniona i nie działa jak powinna. Nie otwiera się na przepływ energii i człowiek nie czuje np. radości. Albo nie czuje miłości, albo brak mu poczucia bezpieczeństwa… mogą być różne, niekorzystne objawy. A to wszystko jest spowodowane blokadami.

To właśnie czakry przechowują informacje dotyczące wszelkich uczuć, myśli, charakteru. Sposób w jaki one transformują różne energie, wpływa na to kim jesteśmy. Postrzegamy sytuacje zewnętrzne, interpretujemy i pojawia się reakcja. To właśnie reakcja jest uzależniona od tego, co mamy w środku. To właśnie czakry przyjmują energię, transformują ją na swój sposób i oddają z powrotem w przestrzeń. Jako, że pola energetyczne wszystkich ludzi przenikają się, zachodzą tu różne interakcje i transformacje energii. To właśnie energie subtelne, przepływające przez czakry determinują nasze zachowanie w społeczeństwie czy reakcje na różne sytuacje. Cała istota ludzka jest wachlarzem najróżniejszych energii objętym przez świadomość. Jeśli pole energetyczne człowieka nie działa tak, jakby tego chciał (życie nie wygląda tak, jakby się tego chciało), to najprawdopodobniej został zakłócony przepływ energii przez krórąś czakrę. Można to znzwać blokadą energetyczną.

Ktoś, kto ma duże blokady lub dysharmonie w centrach energetycznych, zazwyczaj ma duże problemy w życiu. Nic nie idzie tak jak powinno, a on ciągle cierpi. Energia nie jest transformowana tak jak powinna i w życiu codziennym wychodzą różne niechciane sytuacje (stresowe, depresyjne,itp.) Blokada jest to przytłumienie aktywności czakry. Może się pojawić na skutek błędnych decyzji, nawyków lub po prostu wyuczonych zachowań (od opiekunów z dzieciństwa). Przykładowo jeśli w dzieciństwie dziecko zostało zganione przez rodzica za to, że głośno śpiewało, może dojść do blokady czakry gardła (odpowiadającej za wyrażanie siebie). Dziecko podejmuje nieświadomą decyzję o tym, że nie będzie tak robić. Uczy się, że tak nie wolno się zachowywać. Przyzwyczajenie to może pozostać do końca życia skutecznie utrudniając interakcję z ludźmi.

Czakra może też być hiperaktywna. To znaczy nazbyt pobudzona co też prowadzi do dysharmonii i cierpienia. Przykładem mogą być nauki o miłości, które zostają wcielone w życie przez nierozwinięte dusze. Dochodzi do sytuacji, gdzie ktoś stara się za wszelką cenę kochać i pomagać innym, całkowicie zapominając o sobie i tym samym przynosząc sobie cierpienie. Może tez być przykład zbytnio rozwiniętej czakry splotu słonecznego, gdzie dochodzi do przerostu egotycznego spojrzenia na świat i nie liczeniu się z innymi.

Otaczanie się niskowibracyjnymi energiami prowadzi do zaburzeń energetyczncyh. Dzieje się tak poprzez dostrajanie. Istota ludzka dostraja się (uczy się, naśladuje) do różnych energii, zmieniając tym samym swe pole. Dlatego warto otaczać się energiami wysokiej jakości. Miejsca, ludzie, rzeczy, myśli – warto by to wszystko było jak najlepszej jakości, to znaczy prowadziło do uczuć harmonii, szczęścia, spełnienia, miłości, radości. To wszystko spowoduje, że Twoje życie stanie się przyjemnością – chyba o to właśnie chodzi? Może nie wszystkim. Może niektórzy pragną walki, zemsty, siły, bezwzględności, ciemności, mocy, ucieczki, smutku… każdy ma prawo dążyć do czego innego i to jest w porządku. Jednak warto, by robił to świadomie. Do podjęcia decyzji również przydaje się wiedza o czakrach.

Wato tu wspomnieć o rozwiniętych i nierozwiniętych czakrach. Rozwinięta to najprościej mówiąc, doświadczona czakra. Ma to związek z ewolucją duszy. Im starsza dusza, tym większe prawdopodobieństwo, że ma rozwinięte czakry. Czyli jest w stanie doświadczać większego pola wibracji. Taka osoba może np.„nie wiadomo skąd” znać energię bezinteresownej miłości, jak i zauroczenia seksualnego i potrafi to odróżnić. Po prostu doświadczyła tego kiedyś i czakra ta jest zdolna do przetwarzania takich wibracji. Istota z nierozwiniętą czakrą serca nie jest w stanie pojąć czym jest miłość bezinteresowna. Może jednak podjąć świadome działanie w tym kierunku i rozwinąć odpowiednio czakrę. I tak się może stać, jeśli poczuje potrzebę rozwoju. Co pewnie prędzej czy później się zdarzy.

Dalej może się zdarzyć tak, że ktoś ma rozwiniętą czakrę, jednak bardzo zablokowaną. Potencjalnie ma wielkie możliwości, tylko żeby z nich skorzystać, powinien się uwolnić od blokad. Prawdopodobnie większość ucywilizowanych ludzi ma bardziej rozwinięte czakry niż wskazuje na to ich zachowanie, ponieważ ich czakry są poblokowane.

Uwalniać można się na wiele sposobów. Służą do tego różne ćwiczenia na czakramach. Można medytować, oddychać mentalnie, oczyszczać dźwiękiem, mantrami, pracować z kolorami, afirmacjami, zapachami, kamieniami szlachetnymi… wiele jest sposobów, by oczyszczać i rozwijać daną czakrę. Warto znaleźć odpowiedni sposób dla Siebie.

W następnych artykułach przybliżę po kolei każdą z czakr. Jej funkcję, cechy, sposoby rozwijania i odblokowywania.

8 myśli nt. „Czakry – Centra energetyczne – wstęp

  1. szeik

    Dzięki za te informacje. Masz , przynajmniej dla mnie, jasność i precyzje opisywania trudnych tematów , o których coś się wie, ale jeszcze trud uporządkowania tego jest niezakończony. Jest to oczywiście wiedza, ale ja wychodzę z założenia , że co cesarskie cesarzowi co boskie Bogu, i czasem umysł aby przestał brykać musi dostać swoje pożywienie. Ciesze sie , że powracasz

    Odpowiedz
  2. Martinez

    chciałbym tylko podkreślić WAŻNĄ kwestię, ponieważ padło tutaj, że czakra może być otwarta lub zamknięta. Czakry dla prawidłowego funkcjonowania muszą być ODBLOKOWANE na przepływ energii a nie otwarte. Nie dajcie sobie nigdy otwierać czakr bo wiążą się z tym same kłopoty, to tak jakbyście otworzyli swój dom i każdy dobry czy zły mógłby do niego wejść i zostawić cokolwiek chce – dobre i złe, dlatego jeszcze raz podkreślam ODBLOKOWUJCIE czakry na przepływ energii. Pozdrawiam :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.